ÖZEL | Rıza Çalımbay: Hollanda’yı tam zamanında yakaladık | Baki Mercimek: Tuzağa düşürmeliyiz

EURO2024 çeyrek finalinde Türkiye, Hollanda ile karşı karşıya geliyor. Mücadele öncesinde teknik direktör Rıza Çalımbay ve eski futbolcu, Hollanda’da doğan Baki Mercimek, Türkiye’nin tur şansını Skorer’den Nergis Aşkın’a yorumladı.

RIZA ÇALIMBAY: HOLLANDA’YI TAM ZAMANINDA YAKALADIK
Teknik Direktör Rıza Çalımbay, Türkiye’nin Hollanda karşısındaki şansını şöyle değerlendirdi: Hollanda’ya karşı şansımız çok. Yalnız tabii ki yaptığımız birkaç şey var onları aynen devam ettirirsek o zaman bu maçı kaybedebiliriz. Çünkü şu anda sonlara doğru geldik, güzel bir şekilde geldik. Zaman zaman iyi oynadık. Zaman zaman beklenenin altında oynadık. Şansımız da yaver gitti. Son oynadığımız maçta en kötü şey direkt defansa yaslanmamız oldu. Atak yapamadık. Sürekli şekilde baskı yedik. Yine aynı şekilde oynadığımız zaman mutlaka başımıza sorun olur. Avusturya maçının üstüne çıkmamız gerekiyor. Atak yapmamız gerekiyor. Hollanda eski Hollanda değil. Tam zamanında yakaladık bence. Kendimize güvenimizin geldiği, iyi bir maç kazandıktan sonraki maça geldi. Oradaki en büyük avantajlardan birisi taraftar zaten. Bütün avantajlar bizde aslında. Bir tek o yaptığımız oyun düzeninde ileride çoğalamıyoruz. Defansımızda basit hatalar yapıyoruz bazen. Bunları yapmazsak oradan mutlaka iyi bir şekilde ayrılırız.

MERİH’İN GÜVENİ GELMİŞTİ
Merih’in oynaması daha iyi olurdu, kendine güveni gelmişti. Ancak ceza aldı. Dikkat etmemiz gereken şey bu turnuvada çok ölü toptan goller yendi. Oyuna mutlaka çıkmamız gerekiyor. Stoperlerimizde birinin oyuna çıkması ile daha etkili şeyler yaparız. Bireysel olarak baktığımızda çok formda arkadaşlarımız da var. Bu maçta da yansıtırlarsa inşallah geçeceğiz.

HAKAN’IN ANTRENÖR GİBİ OLMASI GEREKİYOR
Hollanda’nın bir değil her şeyine dikkat etmek lazım. Takım oyunu oynamamız gerekecek. Geçen maçtaki gibi 9-10 kişiyle kalemizin önünü kapatırsak o zaman bize çok büyük sıkıntı olur. Mert’in çıkarttığı toplardaki gibi pozisyon verirsek Hollanda bizi yenebilir. Biz daha dikkatli olur ve çıkarsak o zaman çok daha iyi olacak. Hollanda disiplinli bir takım. Hepsine dikkat etmemiz gerekiyor.

Hakan takımın lideri, kaptanı. Eski maçlar gibi başlamadı maçlara. Son maçında çok iyi oynadı. Onun oyunda olması önemli. Takımı yönetecek arkadaşımız. Hakan’ın artık bir antrenör gibi olması gerekiyor maçta. Arkadaşlarına yardımcı olması gerekiyor. Büyük sorumluluğu var. İnşallah en iyi şekilde yapar.

BAKİ MERCİMEK: AVUSTURYA MAÇINDA ÇANAKKALE GEÇİLMEZİ OYNADIK
Eski Beşiktaşlı futbolcu Baki Mercimek ise Türkiye’nin şansının yüksek olduğunu dile getirerek şu ifadeleri kullandı: Hollanda karşısında Türkiye’nin şansını oldukça güçlü buluyorum. Bunu popülist bir açıklama yapmak için söylemiyorum ama hakikaten biraz toparlanma oldu gruptan çıkar çıkmaz. Avusturya maçında Çanakkale geçilmezi oynadık. O ruhumuzu yansıttık. Hollanda benim yaşadığım ve doğup büyüdüğüm ülke. Turnuvada iki takımın da ağırlığı var. Hollandalı bir Türk olarak iki takımın çeyrek finalde eşleşmesine sevindim.

DEPAY VE SIMON TEHLİKELİ
Hollanda’da dikkat etmemiz gereken konu, kenar oyuncuları çok tehlikeli. Bekleri çok iyi. Açıkçası benim çok beğendiğim Depay tehlikeli bir oyuncu. Ama son 1-2 maçta Hollanda halkında da tepki oluştu çok kaçırdığından dolayı. Simons tehlikeli bir oyuncu ön tarafta. Hollanda’nın taktiksel disiplininden çekinebiliriz. Ama Avusturya kadar o disiplini sağlayamayabiliyorlar sahada bazen. Avusturya o konuda zirve bir takım. Bu maçta taktiksel olarak Montella’dan farklı şeyler bekliyorum ki Hollanda’ya karşı şu anki taktik tutmayabilir. Ayağımızda top tutmamız gerekiyor.

HOLLANDA’YI TUZAĞA DÜŞÜRMELİYİZ
Hollanda’yı üstümüze çekip öyle tuzağa düşürmemiz gerekiyor gibi geliyor bana ama o da çok hızlı ve sistematik oynamakla oluyor. Türkiye’de yaşayan pek Hollandalı yok ama Avrupa’nın her yerinde yaşayan Türk var. Bazılarımız o kültürü çok iyi yaşıyor burada. Türk Milli Takımı’nda herkesin cesaretli, Türk ırkına saygılı, gururlu ve her yerde bunu çekinmeden yansıtan oyuncularımızı daha çok görmek isterim.

Ferdi’ye gelince Ferdi’nin burada doğup büyümüş olmasıyla elbette yetişme tarzıyla biraz daha buraya kayıyor tabii ki. Kendisinin tabii milli takımı tercih etmesi, Fenerbahçe’ye gitmesi aslında bir şeyleri gösteriyor. Fenerbahçe’de ilk gittiğinde zorlansa da artık benimsedi her şeyi. O alışma sürecini geçtiğini ve çoğunlukla artık o milli duyguları hissettiğini düşünüyorum. Yanında da zaten Orkun Kökçü var. O da burada doğup büyüyen bir arkadaşımız. Onlar aynı odada kalıyorlar bildiğim kadarıyla. Dertleşiyorlar beraber. Orkun, Ferdi’den Türklük bilgisiyle daha önde tabii. Birbirlerine aşılıyorlardır. Ferdi çok profesyonel bir oyuncu. Asla ikilemde kalacağını düşünmüyorum. Uzun yıllar sonra böyle bir turnuvada yola devam etmek çok güzel. Bizim biraz hoşgörülü olmamız lazım. Bizim İtalyan bir hocamız var. Türk asıllı değil. Ondan dolayı daha dikkatli tepkiler vermeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir